خانه / مسائل جنسی / عوارض خودارضایی (از واقعیت تا خیال)
درمان خودارضایی

عوارض خودارضایی (از واقعیت تا خیال)

خودارضایی (استمنا ، استشها یا جلق زدن) تحریک ناحیه تناسلی بدون شریک جنسی است. این عمل معمولا با لمس یا ماساژ آلت تناسلی تا زمانی که شخص به ارگاسم می رسد، ادامه می یابد. بعضی از زنان همچنین از اسباب بازی های جنسی مانند ویبراتور برای تحریک واژن استفاده می کنند. برای خودارضایی اشخاص معمولا از قدرت تخیل و یا تصاویر و فیلم بهره می برند.

خودارضایی اولین اقدام جنسی است که توسط بیشتر مردان و زنان تجربه شده است. این رفتار در برخی افراد به گونه ای معمولی شده است که با داشتن شریک جنسی باز این عمل را انجام می دهند. در یک مطالعه جهانی، ۹۵٪ مردان و ۸۹٪ زنان اعلام کردند که در طول عمرشان خودارضایی را تجربه کرده اند.

مردم به دلایل مختلف ممکن است خودارضایی انجام دهند، از جمله :

 • فشار جنسی و نداشتن شریک جنسی
 • ترس از بارداری و یا بیماری های منتقله از راه جنسی
 • نداشتن رضایت از شریک جنسی
 • استرس و رفتارهای وسواسی
 • بیماری های جسمی

 

مطالب غیر علمی در مورد خودارضایی

داستان ها و ادعاهای زیادی در رابطه با عوارض منفی یا حتی کشنده خود ارضایی وجود دارد که با گذشت سال‌ ها بارها و بارها توسط تحقیقات و مطالعات پزشکی رد شده‌ اند و پشتوانه علمی ندارند اما هنوز به قوت خود باقی هستند و در بین مردم نقل می‌ شوند. بعضی از این باورهای غلط و بدون اساس علمی ، عبارتند از :کوری،کف دست مودار، ناتوانی جنسی، اختلال نعوظ، انحنای آلت تناسلی،کم شدن تعداد اسپرم، ناباروری، بیماری روانی، مشکل در حافظه و تمرکز، ضعف جسمانی، ضعف بینایی، درد عضلانی و …

 

بررسی علمی و کارشناسی خودارضایی

در ادامه این مقاله با نظر چند نفر از متخصصین، که سابقه سالها کار تحقیقاتی ، در این حوزه را دارند ، آشنا میشویم . همچنین دیدگاه ادیان مختلف را در مورد خودارضایی مورد بررسی قرار میدهیم.

دکتر «افشین بدل‌زاده»، متخصص اورولوژی است. او گاهی در مطب خود با پدر و مادرهای سنتی و یا مذهبی رو به رو می‌شود که فرزندشان را درحین عمل خودارضایی دیده‌اند: «معمولا به مطب مراجعه می‌کنند که به آن‌ها بگویم خودارضایی کار درستی نیست و عوارض جسمی دارد و نباید این کار را انجام دهند.البته گاهی هم خود نوجوانان وقتی چندبار خودارضایی می‌کنند و بعد مطالب مذهبی را در این‌باره می‌خوانند، می‌ترسند و به مطب مراجعه می‌کنند» .

از نظر دکتر بدل‌زاده، عوارض جسمی خودارضایی سند علمی ندارد: «از نظر جسمی، این قضیه هیچ تاثیر منفی‌ ندارد؛ مثلا شنیده می‌‌شود خودارضایی بینایی را کم یا در مردان انزال زودرس ایجاد می‌کند. چنین چیزهایی هیچ مبنای علمی ندارند. این یک مسئله‌ فیزیولوژیک است و روی هیچ ارگانی تاثیر ندارد» .

او معتقد است خودارضایی در یک سنی شیوع پیدا می‌کند و بعد از گذشت آن دوره هم تمام می‌شود. اما اگر به شکل افراطی ادامه پیدا کند، ممکن است در زندگی زناشویی تاثیر بگذارد: «مثلا من زوج مراجعی داشتم که خانم از این موضوع شاکی بود و می گفت آقا خودارضایی می‌کند و با خانم هم بستر نمی‌شود. این موضوع، زندگی‌ آن ها را تحت تاثیر قرار داده بود. البته این افراد برای رفع مشکل، بیش تر به روان‌پزشکان و روان‌شناسان مراجعه می‌کنند» .

دکتر «رابعه موحد»، روان شناس و استاد سابق دانشگاه، معتقد است خودارضایی به صورت دوره‌های گذرا هیچ مشکلی از لحاظ روانی ایجاد نمی‌کند: «همه ما در موقعیت‌هایی ممکن است خودارضایی را تجربه کرده باشیم؛ مثلا در دوره نوجوانی یا زمانی که شریک جنسی حضور ندارد . اما اگر خودارضایی زیاد تکرار شود، مشکلاتی را ایجاد می‌کند . او در این‌باره مثال می‌زند: «برای یادگرفتن زبان، هم باید شنوایی، هم گویایی و هم بینایی‌مان را تقویت کنیم. وقتی ما فقط متون انگلیسی را می‌خوانیم اما به اخبار انگلیسی گوش نمی‌کنیم، این موقعیت پیش می‌آید که گوش‌مان خوب انگلیسی را نمی‌شنود. اما اگر نوشته باشد، به راحتی متوجه می‌شویم. اگر یک خانمی فقط خودارضایی کند که با کلیتوریس او کار دارد، مغزش در این لذت کارآمدتر می‌شود و باعث می‌شود به راحتی نتواند ارگاسم واژینال را تجربه کند»‌ .

رابعه موحد معتقد است معمولا خودارضایی در افرادی بیش از اندازه طبیعی اتفاق می‌افتد که اعتماد به نفس کافی و واقعی برای ارتباط با جنس مخالف ندارند و خودشان را خیلی دوست داشتنی نمی‌دانند.

در کتاب روان‌پزشکی «کاپلان» که یکی از منابع درسی متخصصان اعصاب و روان به شمار می‌رود نیز خودارضایی بی ضرر عنوان شده اما در کنار آن، از اختلال جنسی وسواسی نیز یاد شده است. افراد مبتلا به این اختلال آن‌قدر خودارضایی را تکرار می‌کنند که روی عملکرد اجتماعی آن ها تاثیر منفی می‌گذارد؛ مثلا به خاطر خودارضایی، کارشان را از دست می‌دهند.

دکتر «الف. فداییان»، جراح و متخصص زنان و زایمان است. او با شنیدن کلمه خودارضایی، یاد کارهای خطرناکی که بعضی مراجعانش انجام داده‌اند، می‌افتد: «خودارضایی به خودی خود مضر نیست اما بعضی روش هایی که برای خودارضایی به کار می‌برند، واقعا خطرناک است؛ مثلا من مراجعی داشتم که استکان را داخل واژن خود کرده بود که موقع بیرون‌کشیدن آن، واقعا می‌ترسیدیم داخل واژن بشکند» .

او به ویدیوی مشهور بیرون کشیدن لامپی از واژن یک زن که چندی پیش در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود، اشاره می‌کند و می‌گوید: «وسایلی که با آن خودارضایی می‌کنند، بهداشتی نیستند و خطرناک هستند. گاهی این وسایل باعث عفونت‌های دستگاه تناسلی زنان می‌شوند که درمان آن مدت‌ها زمان می‌برد» .

دکتر «سارا ناصر زاده»، روان‌درمان‏گر جنسی است. او در پاسخ به این سوال که خودارضایی ضرر دارد یا خیر، می گوید: «خوردن، خوابیدن و رابطه جنسی نیازهای غریزی انسان هستند، اگر خودارضایی را با غذا خوردن مقایسه کنیم، بستگی دارد وقتی یک کیک را دوست دارید، در چند نوبت آن را مصرف کنید. کسی هست که هفته‌ای یک بار کیک موردعلاقه‌اش را می‌خورد و فردی هم روزی چندبار سراغ آن می‌رود. طبیعی است فردی که هر روز کیک می‌خورد، دچار بیماری قند، چربی و… شود» . دکتر ناصرزاده حرف خود را با این جمله تکمیل می‌کند: «هرچیزی که از حد تعادل خارج شود، تعادل بدن را چه به لحاظ جسمی و چه به لحاظ روانی، به هم می‌زند» .

تحقیقی در سال ۲۰۰۳ نشان دادکه مردانی که در طول دهه سوم زندگی به طور متوسط بیش از ۵ بار در هفته به خودارضایی می‌ پرداخته‌ اند یک سوم کمتر از مردانی که خودارضایی نمی‌ کرده یا به تعداد محدود این کار را انجام می‌ داده‌ اند به سرطان پروستات مبتلا شده‌ اند .

یک ارتباط مشابه بین انزال مکرر و ریسک کمتر خطر ابتلا به سرطان پروستات در مطالعه‌ ای در سال ۲۰۱۶ کشف شد. محققان دریافت اند افرادی که ۲۱ بار در ماه یا بیشتر دچار انزال شده بودند ریسک ابتلا به سرطان پروستات کمی دارند .

یک مطالعه دیگر در دانشگاه علوم پزشکی تبریز نشان داد که خودارضایی، تورم عروق خونی بینی را کاهش می‌دهد و راه را برای تنفس طبیعی باز می‌کند. مکانیسم این عمل از طریق تحریک ماندگار دستگاه عصبی سمپاتیک است. نویسندهٔ مقاله پیشنهاد کرد که: «می توان هر از چند گاهی [خودارضایی] کرد تا احتقان بینی بهبود یابد و بیمار می‌تواند تعداد مقاربت‌ها یا خودارضایی‌ها را بر حسب شدت علائمش تنظیم کند.»[

مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۴ میلادی، نشان داد که اُرگاسم ناشی از خودارضایی، برخی از اجزاء دستگاه ایمنی ذاتی از جمله، تعداد مطلق گلبول‌های سفید خون و به‌ویژه سلول‌های کشنده طبیعی را در مردان افزایش می‌دهد.

در مواردی خاص مثل ابتلا به واژینیسموس و یا بی میلی جنسی ، ممکن است که سکستراپیست ، پیشنهاد خودارضایی بدهد ، که معمولا همراه با استفاده از ابزار کمکی مانند ویبراتور است . برای اینکه کمک کند تا بدن خود را بهتر بشناسید و با نقاط تحریک پذیر بیشتر آشنا شوید و یا استرس ناشی از دخول در رابطه جنسی ، از بین ببرید.

همانطور که متوجه شدید ، از لحاظ علمی برای خودارضایی هیچگونه عارضه پزشکی فرض نشده است، با این وجود منظور ما این نیست که خودارضایی هیچ گونه آسیبی در پی ندارد . باید توجه داشت که هر وقت این عمل به صورت عادت در بیاید و یا فردی به آن اعتیاد پیدا کند ، آسیب هایی را تجربه خواهد کرد .

انقباض شدید و یک مرتبه تمام عضلات بدن در جریان انزال باعث مصرف سریع مواد غذایی ذخیره شده در عضلات و به طور عمده کاهش گلیکوژن “ماده اصلی لازم برای تولید انرژی عضلانی” می‏شود خستگی عضلانی تقریبا با سرعت تهی شدن عضلات از گلیکوژن رابطه مستقیم دارد و هرچه این سرعت بیشتر باشد خستگی بیشتر است در خودارضایی بسیار زیاد و بیمارگونه به علت انقباض‏ های مکرر عضلات بدن، ذخایر گلیکوژن عضلات به سرعت تمام می‏شود و خستگی و کوفتگی همیشه از عوارض بدیهی آن است و تنها افراط باعث چنین مشکلاتی میشود.

اگر مردان از روش‌ های تهاجمی و خشن برای خود ارضایی استفاده کنند و یا خانمهایی که از طریق تحریک کلیتوریس ، در خودارضایی افراط میکنند ، ممکن است حساسیت جنسی در آن‌ ها کاهش پیدا کند و در آینده ، روابط جنسی آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

اعتیاد به خود ارضایی همچنین می تواند بعد از ازدواج در زندگی شخص تاثیر داشته باشد. از عوارض خود ارضايی بعد از ازدواج می توان به عدم رضایت شریک جنسی اشاه کرد. اگر شخصی بعد از ازدواج همچنان به خود ارضایی ادامه دهد، از نیازهای شریک جنسی خود غافل می شود. به یاد داشته باشید عدم رضایت جنسی یکی از علت های خیانت می باشد. اگر به هر دلیلی این کار سبب توقف فعالیت های جنسی شما با همسرتان شود نشانه ای از وجود مشکل است. بنابر این می‌ بایست رفتار خود را کنترل نمایید .

 سایر عوارضی که  بر اثر اعتیاد به خودارضایی در زندگی و فعالیت های روزانه افراد لطمه وارد میکند و باید به ترک و یا کاهش آن فکر کند ، عبارتنداز :

 • درگیری های ذهنی و عدم تمرکز
 • عدم کنترل آن
 • مشکلات جسمی از جمله زودانزالی و سرد مزاجی
 • جا ماندن از فعالیتهای روزانه

 

نگاه ادیان مختلف به مساله خودارضایی

اسلام

دیدگاه اهل سنت : اهل سنت نظرات متفاوتی را در مورد خودارضایی دارند. برخی آن (علمای شافعی و مالکی) را در تمام به‌طور کلی حرام می‌دانند، برخی (تابعین) در آن را کاملاً مجاز می‌شمارند و سرانجام گروهی دیگر (حنفی و حنبلی) مواردی آن را مجاز می‌شمارند که شخص مجرد باشد و و در صورت عدم انجام ترک ارتکاب زنا داشته باشد.

دیدگاه شیعیان : نظر مشهور فقهای شیعه ممنوعیت خودارضایی است اما سید محمدحسین فضل‌الله فقیه لبنانی معتقد است که خودارضایی زنان نمی‌تواند مصداق کاری باشد که در روایات منع شده و در نتیجه منع شرعی ندارد.حتی به اعتقاد برخی مراجع دینی، خودارضایی از «گناهان کبیره» است. با این حال بنا بر اساس فتوای اکثر مراجع اگر خودارضایی به دست همسر شخص انجام شود گناه به حساب نمی‌آید.

مسیحیت

دیدگاه کاتولیک‌ها : از نظر کلیسای کاتولیک، در پاره‌ای موارد، برای شناخت بدن و احساسات جنسی، آن را مجاز می‌شمارند.

دیدگاه پروتستان‌ها : به عقیده پروتستان‌ها، خودارضایی یک سیر طبیعی از سیکل جنسی افراد است و این امر مانع از روابط جنسی‌ای مانند همجنس‌گرایی می‌شود که از نظر کلیسای پروتستان «غیرمجاز» است.

یهودیت

خودارضایی در شریعت یهود، به‌طور کامل منع نمی‌شود و عملی توأم با سلامتی و نشاط آوری تلقی می‌گردد؛ اما در برخی شاخه‌های مذهبی، آن خودارضایی جنس مذکر ممنوع است.

***

اگر شما هم از افرادی هستید که به دلایل اعتقادی و مذهبی، از خودارضایی احساس ندامت میکنید، حتما با درمانگران و متخصصین سلامت جنسی و روانشناسی ، تماس بگیرید.

 

راهکارهای پیشنهادی زیر میتواند در کنترل خودارضایی به شما کمک کند.

 • تا خسته و خواب آلوده نشده اید به رختخواب نروید
 • خوردن غذاهای محرک جنسی را محدود کنید
 • در جمع حضور داشته باشید و تنها نمانید
 • از فکر کردن درباره مسائل جنسی اجتناب کنید
 • از تمرینات ذهن آگاهی استفاده کنید
 • از تماشای تصاویر و یا فیلم های پورنوگرافی خودداری کنید
 • اعتماد به نفس خود را بالا ببرید

همچنین ببینید

ترس از دخول در زنان

ترس یا فوبی جنسی یا ترس از دخول به یک حالت روانی اطلاق میشود که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*