خانه / تغذیه / کاهش وزن با هیپنوتیزم

کاهش وزن با هیپنوتیزم

آیا علی‌رغم تلاش زیادی که برای کنترل وزن خویش کرده‌اید، هم‌چنان از چاقی رنج می‌برید؟ آیا گاهی بدون احساس گرسنگی، اقدام به خوردن می‌کنید؟ آیا احساس می‌کنید انگار بخشی غیرقابل کنترل، درون شما وجود دارد که گاهی بی‌اختیار و به‌صورت افراطی شما را وادار به خوردن می‌کند؟ آیا گاهی آن‌قدر زیاد غذا می‌خورید که پس از آن احساس پُری ناخوشایندی کنید؟ آیا وقتی تنها هستید بیشتر می‌خورید؟ آیا به‌قدری تند غذا می‌خورید که فرصت کافی برای جویدن کامل ندارید؟ آیا در مواقعی که تحت فشار عصبی (استرس) هستید بیشتر از معمول می‌خورید؟ آیا تا کنون اندیشیده‌اید چرا اغلب کسانی که با یک رژیم سخت، وزن کم می‌کنند پس از مدتی به وزن قبلی یا حتی بالاتر از آن برمی‌گردند؟ آیا می‌دانید ۹۵درصد کسانی که فقط با استفاده از رژیم غذایی وزن کم کرده‌اند، در پایین نگه داشتن وزن خود با شکست مواجه شده‌اند؟

اغلب افراد چاق، در موقعیت‌های پرتنش و برانگیختگی‌های هیجانی بیشتر غذا می‌خورند. این رفتار که نوعی پرخوری خارج از کنترل و بدون احساس گرسنگی است موجب افزایش انرژی دریافتی و درنتیجه اضافه‌وزن می‌شود. لذا مجهز نمودن فرد به راهکارهایی برای حفظ آرامش و کنترل هیجانات، گام بسیار مهمی در برنامه‌های کاهش وزن است.
روش‌های درمانی مختلفی برای درمان چاقی مورد استفاده قرار گرفته‌اند که از این میان فقط آن‌هایی که شیوه‌ی زندگی را تغییر می‌دهند و اعتماد به‌نفس فرد را افزایش می‌دهند شانس موفقیت طولانی‌ مدت دارند. بنابراین درمان‌هایی نظیر استفاده از داروهای کاهنده‌ی اشتها، طب سوزنی‌، جراحی‌هایی مانند قرار دادن بالون درون معده، لیپوساکشن و… اگرچه به‌طور موقت موجب کاهش وزن می‌گردند، درمان پایدار چاقی نخواهند بود. درواقع تنها زمانی قادریم بر چاقی غلبه کنیم که بتوانیم شیوه‌ی زندگی خویش را منطبق با نیازهای واقعی بدنمان تغییر دهیم. برای لاغر شدن نباید کم خورد بلکه باید به‌اندازه، به‌موقع و متناسب با نیازهای جسمی غذا خورد. موفق‌ترین روش‌های کاهش وزن آن‌هایی هستند که بیشترین امکان وقوع را داشته باشند یعنی به‌جای این‌که به‌شدت سخت‌گیرانه باشند، باید عملی و در طولانی‌مدت قابل اجرا باشند.

با استفاده‌ی صحیح از تکنیک‌های قدرتمند هیپنوتیزمی قادریم به‌گونه‌ای متفاوت به درمان پایدار و مؤثر چاقی بپردازیم. توسط هیپنوتیزم می‌توان با تأثیر بر مرکز تنظیم وزن، آن را برای وزن ایده‌آل برنامه‌ریزی نمود تا مکانیسم‌های طبیعی بدن به‌صورت خودکار با تغییر اشتها و میزان سوخت‌وساز، به‌تدریج وزن را به مقدار مطلوب نزدیک‌تر کنند. از سوی دیگر به‌کمک تصویرسازی‌های هیپنوتیزمی، شخص تصویر جدیدی از خود با وزن و اندام متناسب (آن‌طور که مایل است باشد) ایجاد می‌کند و آن را در حافظه‌ی ذهن ناخودآگاه خویش ذخیره می‌نماید. این تصویر مثبت، نیروهای ذهن ناخودآگاه را برای رسیدن به وزن و اندام متناسب، منسجم و متحد می‌نماید. درواقع ناخودآگاه فرد، برای نیل به این هدف جدید دوباره برنامه‌ریزی می‌شود. بدین ترتیب تمامی فرایندهای فیزیولوژیک و رفتارهای تغذیه‌ای و فعالیتی در این جهت تغییر می‌کنند و شخص به‌طور ناخودآگاه تمایل بیشتری به ورزش و مصرف غذاهای کم‌کالری و سالم در خود احساس می‌کند. هم‌چنین با آرامش عمیقی که فرد به‌کمک هیپنوتیزم به‌دست می‌آورد، می‌تواند کنترل بیشتر و مؤثرتری بر هیجانات خویش داشته باشد و از پرخوری در موقعیت‌های تنش‌زا و هیجانی در امان بماند. باید بدانیم که اگرچه هیپنوتیزم شیوه‌ای بسیار مؤثر در کاهش وزن است ولی به‌هیچ‌وجه یک روش جادویی نیست که علی‌رغم پرخوری قادر به پایین آوردن وزن باشد. درواقع هیپنوتیزم به فرد کمک می‌کند تا بهتر بتواند رژیم غذایی و ورزشی متناسب با نیازهای واقعی خود را رعایت کند، سوخت‌وساز بدن را در سطح بالاتری نگه دارد، با حفظ آرامش از پرخوری در مواقع هیجان‌زدگی و برانگیختگی اجتناب نماید و درمجموع شیوه‌ی زندگی سالم‌تری را اتخاذ نماید. به همه‌ی کسانی که برای درمان اختلالات مزمن نظیر چاقی مراجعه می‌کنند تکنیک قدرتمند خود-هیپنوتیزم آموزش داده می‌شود. خود-هیپنوتیزم تأثیر درمان را دوچندان می‌سازد و به‌عنوان سلاحی مؤثر، شخص را در مواقع لزوم یاری می‌رساند. بدین ترتیب فرد نه تنها در کنترل طولانی‌مدت وزن خویش موفق خواهد بود بلکه روز‌به‌روز توانایی‌های‌اش را بیشتر باور می‌کند و اعتمادبه‌نفس بیشتری به‌دست می‌آورد. چنین شخصی در زندگی روزمره، شاداب‌تر و در تعاملات اجتماعی، فعال‌تر عمل خواهد کرد.

آرش هادیان

روانشناس بالینی و هیپنوتراپیست

همچنین ببینید

کاهش وزن و درمان چاقی  با ان.ال.پی (NLP)

لاغری یکی از خواسته هایی که بیشتر زنان و مردان می خواهند آن را به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*